5th uro-Championships
On 16.12.2006 in Coque, Luxembourg.Sen.I Standard
Final result | |||||||
Rank | Couple | Club/Country | |||||
Final | |||||||
1. | Slawek Lukawczyk / Edna Klein (227) | Belgium | |||||
2. | Guido Pellegrini / Angela Petrini (231) | Italy | |||||
3. | Andrea Rigon / Barbara Remondini (201) | Italy | |||||
4. | Heinz-Josef Bickers / Aurelia Bickers (205) | Germany | |||||
5. | Enrique Lluch / Marta Salvat (226) | Spain | |||||
6. | Michael Ruhl / Mihaela Ruhl (235) | Germany | |||||
3rd round | |||||||
7. | Vladimir Shcherbakov / Ovcharenko Natalia (246) | Russia | |||||
8. | Rene Ewals / Ymke Lemmens (214) | The Netherlands | |||||
9. | Wolfgang Lauer / Michaela Rothlaender (224) | Germany | |||||
10. | Walter Valenta / Irmtraud Maurer (241) | Austria | |||||
11. | Martin Schüller / Mechtildis Jungels (237) | Germany | |||||
12. | Jens Neumann / Anke Gillner (230) | Germany | |||||
2nd round | |||||||
13. | Jürgen Beck / Claudia Kleineheismann (203) | Germany | |||||
14. | Jürgen Stellmacher / Anne Stellmacher (240) | Germany | |||||
15. | Harald Guenther / Claudia von Volckamer (218) | Germany | |||||
16. | Robert Panther / Birgit Panther (247) | Germany | |||||
17. | Juergen Stein / Karin Streckeisen (239) | Switzerland | |||||
18. | Norbert Jäger / Christine Jäger-Eberhardt (223) | Germany | |||||
19. | Stefan Ciapura / Sabine Haas (210) | Germany | |||||
20.-21. | Bert Egelmeers / Marion Egelmeers (213) | The Netherlands | |||||
20.-21. | Michael Gross / Angelika Gross (217) | Germany | |||||
22. | Holger Wenzel / Marion Hegemann (244) | Germany | |||||
23. | Alexander Florin / Isabelle Florin (216) | Switzerland | |||||
24. | Ronny Romijn / Anne Romijn (234) | The Netherlands | |||||
Redance | |||||||
25. | Stephan Beth / Hélène Barbier (204) | France | |||||
26. | Guenther Nagel / Antje Nagel (229) | Germany | |||||
27.-28. | Juha Pihlman / Tiina Toivonen (232) | Finland | |||||
27.-28. | Edward Van Essen / Elke Dörmann (242) | Germany | |||||
29. | Werner Brunner / Petra Brunner (206) | Germany | |||||
30. | Christoph Rummel / Jutta Wiessmann (236) | Germany | |||||
31.-32. | Richard Bruurmijn / Claudia Bruurmijn (207) | The Netherlands | |||||
31.-32. | Uwe Hans / Christine Hans (219) | Germany | |||||
33. | Serge Quazzotti / Peggy Quazzotti (233) | Germany | |||||
34. | Jörg Holzhäuser / Petra Holzhäuser (221) | Germany | |||||
35. | Alexander Beaumont / Anne Beaumont (202) | Germany | |||||
36. | Oliver Dräger / Andrea Simon-Dräger (212) | Germany | |||||
37. | Josef Feltes / Petra Feltes (215) | Germany | |||||
38.-39. | Klaus Meng / Gabriele Kunau (228) | Germany | |||||
38.-39. | Rudy Petra Wiethaub Carsten (245) | Deutschland |
Adjudicators |
Guy Rosen (Luxembourg), Julia Almeida (Portugal), Annamaria Somkuti (Hungary), Monique De Maesschalck (Belgium), Anastasia Maksimova (Spain), Beate Pauritsch (Austria), Franciszek Witos (Poland), Branko Bohak (Slovenia), Igor Jagersky (Slovakia), Charles Flood (England), Josef Vonthron (Germany) |
Organization |
Cmp: Hubert De Maesschalck (Belgium), Chm: Hubert De Maesschalck (Belgium) |
This list was generated by TopTurnier for Windows V6.3b.